Ämblik ja ämblikuvõrk. Maagia, uskumused, ennustused

Ämbliku ja tema võrgu kohta on arvatud nii head kui halba, olenevalt erinevatest mõjutustest.
Igas kodus tekib aeg-ajalt ämblikuvõrku, ja muidugi ämblikke. 
Paljud lihtsalt koristavad võrgu ära, tapavad ämblikud, et kodus oleks jälle puhas.
Kaugeltki mitte igaüks ei tea, et ämblikke ei tohi tappa. 

 money-magic.ru
Vaatamata ka kõigile omadustele, mis ämblikule on omistatud. Arvatakse, et ämbliku tapmine toob õnnetust.
Eesti loomakultusega seotud mütoloogias on samuti veendumus, et ämblikku (kui hingelooma) ei tohi tappa, sest sellega tapetakse inimhingi. Teiselt poolt aga on arvatud, et hingeloomi just peab sööma, eriti teatud haiguste või hädade puhul, sest nii omandatakse nende hingejõudu.
 
Muide, ämblikuvõrguga saab ka ravida. See ei ole pelgalt uskumus, vaid on ka teaduslikult tõestatud. Vaata selle kohta SIIT.

5000 aastat tagasi Läänemere kaldale elama tulnud inimesed tundsid loodust põhjalikult. Iga taim, iga putukas või ämblik tähendas nende jaoks osakest elukeskkonnast, mille elukombeid, kasulikke või kahjulikke omadusi pidi ta hästi tundma. Seetõttu on rahvasuu talletanud muude loodusemärkide seas ka ämblikega seotud endeid.
Ämblikud head ennustajad. Venemaa rahvapärimusest on teada, et majas peeti spetsiaalselt selleks ühte ämblikku, kes siis elas ühes nurgas ja kelle järgi terve päev ennustati.

Ammusest ajast ämblikud kandnud positiivset energeetikat.
Meie päevil on ämblik kahemõtteline foobia sümbol.ÄMBLIK JA ÄMBLIKUVÕRK KUI SÜMBOL

Positiivsed nägemused
manataka.og
Ämblik on iidne loomise, loomingulisuse ja töökuse sümbol.
Ühest küljest esineb ämblik inimeste kaitsja, imeline pääastja ja kodukolde hoidjana. Positiivsed tähendused müütides peegeldavad ämblikku kui olendit, kes õpetab inimestele kangakudumise ametit.
Laialt on levinud motiiv, kus ämblikuniit muutub päästvaks nööriks, mis juhib kangelase välja ohtlikust kohast või aitab ronida taevasse ning aitab pärast tagasi maa peale tulla.
Oma võimega kududa võrku, kehastab ämblik elu ja saatuse keerdsõlmi.
Kuna ämblikuvõrk avaneb keskelt ja justkui ämbliku kehast, siis mõnedes kultuurides peetakse teda päikese ja elu loomise sümboliks.
Vana-India traditsioon nimetab Brahmat, kõige loojat, allegooriliselt ämblikuks, kes kudus kogu maailma oma niidist.
Keerulise ämblikuvõrgu sarnasuse tõttu labürindiga, samastasid keldid seda tõketega, mida inimesed elus peavad ületama.
Vanas Egiptuses ja Kreekas sümboliseeris ämblikuvõrk saatust, aga hinduismis kosmilist korda, kusjuures ämblikku ennast peeti keskmeks.
Maiade arvates kudus ämblik illusioone.
Vanas Roomas austati ämblikku kui õnne ja edu talismani.
Okeaanias ja mõnedes Ameeria hõimudes austati ämblikku kui päikesekangelast.
Mõndes Aafrika ja Põhja-Ameerika suguharudes peeti ämblikku triksteriks, müütiliseks tembutajaks. Enamiku siuu rahvaste trikster on ämblik (Iktomi). Ämblik on kudunud võrgu, milles maailm ripub. Lakoota pärimuse järgi on Iktomi (ämblik) inimkeele leiutaja, teda seostatakse keerukate oskuste ja uue tehnikaga (tänapäeval ka intenetiga).

Negatiivsed nägemused
pinterest.com/pin/567735096744960585/
Teisest küljest assotsieerub ämblik julmuse, apluse ja verejanulisusega.
Negatiivne tähendus on ka ämblik-nõia kujutises.
Laialdaselt kasutatakse ämblikku mustas ja valges maagias.
Ämbliku sümboolikaga amulette ja ohutisi hoidsid valitsejad, et vältida tumedate jõudude sekkumist nende ellu.
Jaapanlased usuvad, et naised-ämblikud meelitavad rändureid lõksu, ja et ämblik-Goblin on ohtlik libahunt.
On legend, kus kangur Arahna kutsus võitlema jumalanna Athena enda. Athena imetles küll Arahna käte osavust, aga hävitas tema loomingu. Arahna tappis enda, aga Athena muutis ta ämblikuks. Sellist inimese ämblikuks muutmist on teada paljudest kultuuridest.
Teine legend, mille kohaselt keskaegse Itaalia Taranto linna peale langes kohutav õnnetus – tarantlid-libaloomad, kes lihtsalt hävitasid linna ja selle ümbruse elanikke. Arvati, et ämbliku hammustus toob kaasa hullumeelsuse. Arvati, et seda saa ära ravida ainult siis, kui tantsida ülikiiret taratello tantsu. Peagi muutus see tants Lõuna-Itaalia pulmade lahutamatuks osaks.
Kristluses on ämblikuniit hapruse ja viljatu inimelu sümbol, kusjuures kleepuv ämblikuvõrk on saatana lõks neile, kes on kaotanud valvsuse, sundides identifitseerima ämblikku saatana ja kurjusega.
Kuna ämblik alguses laotab võrgu laiali, aga pärast hävitab oma abitu ohvri, siis võrreldakse ämblikku Suure Emaga, kes nii loob kui ka hävitab.
Kristluses kehastab ämblik ihnurit, kes imeb oma ohvrilt elu välja.ÄMBLIKUVÕRGU MAAGIA ja USKUMUSEDliveinternet.ru/community/5037242
Kui kodus lae nurkades võib leida ämblikuvõrku, siis see ei tähenda, et on probleemid koristamise või puhtusega.
Ämblikel ja ämblikuvõrgul on alati olnud eriline koht koduses maagias. Rahvapärimuse järgi on nad majavaimu koerad. Nad valvavad sinu maja ja sind.
Kui majja tuleb uus peremees, siis hakkavad ämblikud võrku teistesse kohtadesse kuduma.
Koduseid ämblikke võib kasutatada paljudeks maagilisteks toiminguteks, ka armumaagias.
Kui ämblikuvõrku jääb üle, siis mitte ära visata, vaid korjata kokku, panna linasesse kotikesse (enda õmmeldud) ja kanda alati endaga kaasas - edu talismanina.
On retsepte kuivatatud ämblikega. Kui sa aga ei ole nõid ega tea neid retsepte, siis ära puutu ämblikke, las elavad.
Nii nagu suhtumine ämblikesse, on ka uskumused kohati erinevad või lausa vastukäivad:

Võrk
 • insta-stalker.com/tag/spiderart/
  Varasematel aegadel suutsid preestrid ämblikuvõrgu mustri järgi ennustada tulevikku. Täna on neid teadjaid vähe, aga võib täheldada seaduspära: kui võrk seisab mitu päeva tervena, siis see on hea märk, kui aga läheb katki – see tuleb ebameeldivusi.
 • Lõuna-Eestis on rohke ämblikuvõrkude ilmumine rohule üks optimaalne rukkikülviaja orientiire. Mõnel pool on seda arvesse võetud kaera- ja odrakülvi puhul. Põhja-Eesti tava järgi assotsieeruvad ämblikuvõrgud pigem kalavõrkudega ning on hea kalasaagi ettekuulutajaks (eraldi on nimetatud lesta, räime, kilu, kiiska). Sügisest ämblikuvõrkude ilmumist on võetud ka kui soojaperioodi – nn. vananaistesuve kaasnähtust.
Ämblik
 • Kui ämblik on hommikul võrgu keskel, siis tuleb hea päev. Kui aga võrgu ääres või kuskil nurgas, siis ei tõota see head ja pigem on vaja sel päeval tähtsatest toimingutest hoiduda ning hoida ka ennast.
 • liveexpert.ru/journal/view
  Kui ämblik koob võrku või jookseb mööda tuba – toob peresse edu.
 • Inglismaal usutakse, et väike punane ämblik toob raha. Seetõttu kantase teda taskus.
 • Kohtumine ämblikuga tõotab üldjuhul head. See võib tähendada ka kohtumist hea sõbraga, kirja saamist, head lambaõnne, rikkust, kingitust.
  Kõige sagedamini on nimetatud halli ämblikku, värvisümboolikas tähendab sellise nägemine head. Kui hommikul näed üht väikest halli ämblikku, siis tähendab see kogu päevaks õnne ja kaugemalegi veel. Hea märk on ka kollane ja punane ämblik. Pikkade jalgadega ämblik olevat õnneämblik (sageli nimetakse selleks ka koibikut, kes polegi tegelikult ämblik).
 • Musta ämbliku nägemine tähendab Põhja-Eesti uskumustes enamasti muret, õnnetust või surma. Kõrge, suurte jalgadega ämblik, must ja roheline ämblik – need tähendavad õnnetust – on surmasaadikud. Ette tuleb siiski ka soovitust fataalse endelooma surmamisega oma saatust muuta: Ristiga ämblik tuleb ära tappa, siis ei sure nii ruttu ära (sest ristiga ämblik tähendab surma).
 • Mõnel pool jälle on musta ämblikku peetud hoopis heaks märgiks, aga punast või pruuni mure märgiks.
 • Suur ämblik, veeämblik – teinekord kaevus, varahommikul lombis, peal suur, haakrist. Seda ämblikut peab hoidma. Heina-rohu peal veab võrgukesi. Teda näha on suur õnn, ta võtab sul näo pealt tulekahjumärgi ja kõik ära.
 • Vastukäivad on ennustused selle kohta, kas hommikune ämblik toob halba või head. Sama lõunase ja õhtuse kohta.
Ilm
 • scientificamerican.com/article
  Kui ämblik on hommikul võrgu keskel, tuleb ilus ilm. Kui ämblik on hommikult võrgu nurgas, on sel päeval oodata vihma. Kui aga ämblik on võrgust lahkunud ja asub sellest väljaspool, siis on oodata tormi.
 • Vastukäivana arvatakse ka nii: ämbliku pesasolek on halva ilma, äikese, vihmasaju enne. Aktiivne tegutsemine hoones või väljas tähendab ilusat, kuiva, sooja ilma.
 • Kui ämblik laskub ülevalt alla, siis on oodata ilma paranemist, vihma lõppemist, tuule muutumist, talvel sula.
 • Kui ämblik pesas sirgelt istub, pole niipea vihma loota. Istub ta aga kokkutõmmatud jalgadega ja kössis, siis tuleb nädala pärast vihma.
Kodu
 • vunderkind.info
  Kui kodu nurkades on ämblikuvõrk, siis see on peres rahu ja teineteisemõistmine.
 • Kui kodus või majas on aga liiga palju ämblikevõrke (kui koristades satub kogu aeg võrkudele nurkades), pole see aga hea, sest kuna ämblikuvõrk kogub endasse kogu negatiivse energia, siis see tähendab, et majja on kogunenud juba liiga palju negatiivset energiat. Siis ei pääse majja ei õnn, rõõm ega rikkus. Ämblik näitab need kohad kätte. Aga koristada tuleb kogu korter, väga hoolega.
 • Kui ämblik koob võrku või jookseb mööda tuba – toob peresse edu.
 • Kui ämblik laskub ja osutub laual olevaks – peatne kolimine.
 • Ämblikuvõrk kodus – toob raha. Võib võrku lausa koju tuua, aga raha tuleb siiski ainult seal, kus on kodus meeldiv ja soe atmosfäär, mitte pidevad konfliktid. Ja muidugi ei piisa ka ainult käed rüpes istumisest.
 • Kui märkate ämblikku laua või tooli all, pliidi või diivani juures või teistes sarnastes kohtades, siis see ämblik aitab teid majapidamises. Enne kui hakkate midagi tegema, minge võrgu (isegi kui ämblikku seal pole) juurde ja öelde üks kord: „Nii nagu ämblik teab oma asja, nii ka mina oma asja teadma saan. Nii osavalt nagu tema võrku koob, nii ka minu asi edenema saab. Saagu nii!”
 • Vastupidisena eelnenule esineb ka sellist arvamust - kui kodu koristades satute võrgule nurkades, siis
 • Kui võrk on tehtud elutuppa, siis on ees materiaalsed kaotused. Olge ettevaatlik!
 • Kui võrk on töötoas, st kabinetis, siis võite saavutada suurt edu karjääris.
 • Ämblikuvõrk sahvris, siis on lähimal ajal oodata suurt rõõmsat ja helget tunnet. Näiteks pereloomine, mis rajaneb armastusel ja vastastikusel finantsilisel edul.
 • Kui võrk on tualetis, siis on vaja olla ettevaatlik. Arvatakse, et siis on lähedal kadetsejad ja pahasoovijad.
Uks
 • goodfon.ru/wallpaper
  Kui ämblik on kudunud võrgu välisukse juurde, siis ei tohiks teda ära koristada. Ta kaitseb kahjulike tumedate jõudude ja kadedate naabrite eest. Sel juhul on majas alati rahu ja vaikus.
 • Kui võrk on kahe toa vahel oleva ukse kohal või kapi kohal, siis kaitseb see maja. Võib õmmelda väikese kotikese, panna see võrk sinna sisse ja kanda õnnetalismanina kaasas, aitab tegemistest ja algustes.
 • Kui noor neiu näeb võrku ukse kohal või ukse taga, siis on see märk sellest, et armastatu petab. Võrku ei tohi ära koristada, sest siis läheb veel hullemaks.
Köök
 • pixabay.com/ru/photos
  Ämblikuvõrku ei tohiks olla köögis ja uste peal. Kui võrk on köögis, siis see rääkivat armastuse puudusest, aga võrk ukse kohal ennustab lahkuminekut. Probleemi lahendamiseks ei piisa nendest kohtadest võrgu ärakoristamisest, vaid tuleb endast põhjust leida ja sellega tegeleda.
 • Arvatakse ka, et ämblikuvõrk köögis ennustab kellegi pereliikme haigust. Siis tasub aegsasti märgata ja reageerida.
 • Näha köögis väikest musta ämblikku niiti mööda üles tõusmas (toolil, laual), nii et niit ripub taga – see on märk sellest, et ilmub abiline köögitoimetusteks.
Voodi, magamistuba
 • Kui ämblikuvõrk on voodi kohal, siis see garanteerib õnne. Enne ei tohi ära koristada, kui on täitunud.
 • Kui võrk on magamistoas voodist ida pool, siis on teie elus midagi hea poole liikumas. Kui lääne poole, siis on kellelgi ees haigus, mida tuleb ebatraditsioonilisel viisil ravida. Kui mujal magamistoas, siis on ees tühjad sekeldused.
Aken
 • magic-goal.ru/
  Kui ämblikuvõrk on aknaraamide vahel, siis ennustab ämblik teile materiaalset edu, kusjuures püsivat.
 • Näha akna vahel katkist võrku – halb märk, ebaõnnestumised. Vältimiseks võib võrgu ettevaatlikult ära võtta ja ära viia ning pärast pesta käed.
 • Kui kogemata riivat võrku aknaraami küljes, siis on oodata peatset kohtumist vana sõbra või tuttavaga.
 • Kui kogemata lõhkuda võrk aknal, siis – tülid lähedase inimesega.
 • Kui väike ämblik laskub laesti mööda niiti akna kohale – uudised, kas head või halvad. Kui inimest märgates hakkab tõusma üles, siis head uudised, kui alla, siis halvad.
 • Kui must ämblik istub rahulikult võrgus akna kohal ega põgene, siis on oodata suurt materiaalset tulu.
 • Võrk akna taga kaitseb needuse ja kurja silma eest. Ühtlasi näitab, et on olemas pahasoovijad.
Auto
 • Kui ämblik laskub niidiga auto sees, siis on see hoiatus, et tuleb varsti autot remontida või uus soetada.
 • Kui ämblik autos niidi otsas tõuseb, siis näitab, et auto on heas korras.
Keha peal
 • sueveriya.ru
  Kui ämblik kukkus inimesele ülevalt peale – tasub oodata õnnelikke uudiseid või on tulemas raha.
 • Kui ämblik laskub ülevalt pea peale – talendi avastamine või ootamatud külalised.
 • Kui ämblik laskub ja osutub laual olevaks – peatne kolimine.
 • Kui ämblik oma võrgust laskub inimese käe peale, siis on oodata suurt pärandust.
 • Kui tuules lendab võrk satub näole – meeldivad sündmused ja uudised. Ilus ilm tulemas.
 • Kui ämblik vananaistesuvel lendab ja satub inimesele pea peale – romantiline tutvus.
 • Kui võrk satub seljas olevate riiete peale (eriti veel koos ämblikuga) – suured ostud.
 • Palju väikseid ämblikuvõrke riietel – väikesed ebameeldivused.
Nägemine
 • netgrani.net/unknown
  Arvatakse, et ämblikuvõrk on naiselik märk, seetõttu naistel, kes leiavad ämblikuvõrgu, on vaja tingimata rebida sellest tükike ja asetada vasaku käe randme vastu. Siis omandab ta kütkestavuse ja kõik mehed langevad ta jalge ette.
 • Kui ämblik lendas külje pealt peale – teade armsamalt.
 • Kui näha ämblikuvõrku pargis või suvilas – õnn naistele.
 • Kui võrk on verandale kootud, siis on oodata suur edu. Näiteks loteriivõitu. Või muud head.
 • Kui mõelda soovile ja näha sel hetkel ämblikuvõrku, rippumas puude vahel – soovi täitumine.
 • Kui märkate ämblikku laua või tooli all, pliidi või diivani juures või teistes sarnastes kohtades, siis see ämblik aitab teid majapidamises. Enne kui hakkate midagi tegema, minge võrgu (isegi kui ämblikku seal pole) juurde ja öelde üks kord: „Nii nagu ämblik teab oma asja, nii ka mina oma asja teadma saan. Nii osavalt nagu tema võrku koob, nii ka minu asi edenema saab. Saagu nii!”
 • Näha köögis väikest musta ämblikku niiti mööda üles tõusmas (toolil, laual), nii et niit ripub taga – see on märk sellest, et ilmub abiline köögitoimetusteks.
 • Kui ämbliku võrk leivanõu all on, siis ajab leib üle.
 • Näha, kuidas väikesed ämblikud koovad toas võrku – väga hea märk.
 • Kui kohtate võrgus istuvat ämblikku mujal, mitte eelnevalt nimetatud ruumides, siis tähendab, et olete valinud endale vale elukutse. See rusub teid ega lase teil kasvada, edasi areneda.

RAVITSEJANA
 • unian.net/health/worldnews
  Kui panna ämblikuvõrku haavale, siis puhastab see haava ja peatab verejooksu.
 • Kui võtta ämblikuvõrk ettevaatlikult luuaga maha ja panna võrk linasesse riidesse ning koos sellega padja alla, siis saab lahti peavalust.
 • Ämblikuvõrku saab asetada akne-probleemsetele kohtadele nahal, vinnide vastu.
 • Hõõruda ämblikuvõrguga üle kogu keha, alates paremast jalast, tõustes ülesse ja langeda lõpuks vasaku jalani. Siis lasta võrk käest lahti. See võtab kõik haigused endasse ja viivad kaugele.
 • Kui kanda ämblikke kotikesega kaelas, siis võib lahti saada astmast.
 • Võib koguda kokku kodused ämblikuvõrgud ja selle, mis lendab õues tuules. Panna kokku ja öelda: „Võrgud kogusin, tervise kutsusin. Nemad ära lendavad, haigused minult viivad”.
NB! VAATA LISAKS:

magicbay.ru/product
TEADMISEKS...
 • Kui majja tekib ämblikuvõrk ja hirmutab lapsi, siis pole vaja seda ära rebida, vaid võtta ettevaatlikult luuaga maha ja asetada teise kohta.
Kui tahetakse aga täielikult sellest lahti saada, siis tuleb kõik paberile korjata ja viia õue koos ämblikuga. Tappa ei tohi. Vastasel juhul pidavat külge tulema 40 õnnetust või 13 aastat õnnetust.
 • Kui kogemata ämbliku tapate, siis panna ta paberile, murdke see kokku 7 korda ja kaevake maa sisse, öeldes: „Õnnetus, mine ära, õnn tagasi too.”

VÕIMALUSED ÄMBLIKE EEMALHOIDMISEKS...


 • Piparmündi lõhn, eeterlik õli.
 • Tsitruseliste lõhn, eeterlik õli.
 • Äädikaveega kodu pritsimine.
 • Seedripuust multš, õues ja toas kappides.
 • Kastanid seinte ääres ja aknalaudadel.
 • Tubakalõhn. Tubaka tükikesed ja leotis.
 • Koristamine.


Kogunud, toimetanud ja tõlkinud Ingrid Soosaar (Prass).
CopyRight ©

Allikad:
Большая книга магии и колдовства
By Наталья Сарафанова, Вера Подколзина, Олеся Живайкина, О. Конакова, С. Горбунцова

Postita kommentaar

Copyright © Manaratas. Designed by OddThemes