Empaatia ja selle puudumine suhtes. Mida teha ja mida mitte. Empaatiavõime arendamine

Empaatiavõime on õnneliku suhte üks olulisi alustalasid. 
Sageli on kahjuks aga nii, et üks pool suhtes tunneb, et teda ei mõisteta, et ta on üksi, ilma emotsionaalse toeta... 
Kui ühel jääb puudu empaatiavõimest. Kas siis on seda vähe või üldse mitte.


fastsalttimes.com/sections/obzor
Empaatia on tihedalt seotud emotsionaalse intelligentsusega, olles selle üks osa.
Emotsionaalne intelligentsus ehk emotsionaalne andekus on võime oma tundmusi mõista, tajuda, juhtida ja väljendada.
Emotsionaalselt intelligentne inimene mõistab hästi teiste hingeelu ja seab endale elus selgeid sihte. 
Ta on võimeline ennast vastavalt olukordadele muutma ja tundeid kontrollima.
See kui inimene on intellektuaalselt intelligentne ei tähenda veel, et ta ka emotsionaalselt intelligentne oleks.

Empaatia, see on võime tajuda teiste emotsioone, tundmusi, tundeid ja vajadusi. 
Empaatia ei ole sama mis kaastunne, kuid teatud määral peetakse empaatiavõimet kaastunde eeltingimuseks.


MIS MÕJUTAB EMPAATIAVÕIMET:

 1. allindiaconsumers.com
  Naistel on meestest suurem aju eesosas paiknev otsmikusagar, mis on tegev empaatia tekkimisel. 
   
 2. Naiste empaatiavõime on keskmiselt 4x rohkem arenenud kui meestel.

 3. Naised on geneetiliselt empaatilisemad kui mehed.  
  Naised mõistavad tavaliselt oma tundeid paremini ning oskavad oma emotsioone paremini väljendada, mistõttu oskavad naised teiste inimestega paremini suhestuda ning nad hoiavad teistega lihtsamini kontakte ja suhteid. 
   
 4. Meestel on meeleliigutuse aeg palju lühem kui naistel, hõlmates sageli vaid hetke.
  Aga see ei puudu (!), kuigi naisele võib jääda mulje, et mees ei mõista ja et tal empaatiavõime puudub. Mees tunneb empaatiliselt küll, aga vaid korraks. Siis hakkab kohe lahendama.
biz.mann-ivanov-ferber.ru
Mehed lähenevad suurema tõenäosusega probleemide lahendamisele aktiivselt ning on rohkem keskendunud kõikide võimalike lahenduste leidmisele. Seda seetõttu, et paljud mehed kasutavad rohkem oma vasakut ajupoolkera. Matemaatilisi võimeid kontrollib aju vasak pool, mida mehed rohkem kasutavad. Seetõttu on meestel tihtipeale parem matemaatiline ja loogiline mõtlemine.

Naised samas hoiavad tavaliselt vasaku ja parema ajupoolkera tööd rohkem tasakaalus. Naised kalduvad seevastu olema emotsionaalsemad ning lahendavad probleeme loomingulisemalt.
Naine tahab, et tema tundeid kuulatakse ja mõistetakse, mitte ei lahendata.”
(Allan, Barbara Pease)
 1. Mõju ehk surve ühiskonna ja keskkonna poolt. 
  Meessoolt oodatakse, et nad oleksid meestena, isadena, juhtidena hoopis murede lahendajaks, toeks ja kaitsjaks. Et perel oleks koht, kus elada, et oleks toit laual jne. 
  St mehed tunnevad suurt vastutust, mis suure koormana ei luba liigselt emotsionaalsusesse laskuda.

 2. Kõrge testosteroonitase vähendab empaatiavõimet.  
  See tähendab, et mida matšolikum mees, seda vähem empaatilisem ta on. Mida naiselikum mees, seda suurem empaatiavõime. Ja samas... mida mehisem naine, seda vähem empaatiavõimet. Sobivus on sarnasega.

 3. Empaatiavõime muutus seoses vanemaks saamisega, seoses mees- ja naissuguhormoonidega
  Umbes keskeast alates hakkab meestel testosterooni tase alanema ning östrogeeni tase tõusma, mis toob kaasa empaatiavõime suurenemise. Naistel vastupidi... kui vanemaks saades östrogeeni tase langeb ja testosterooni tase tõuseb, siis võib ilmneda mõningane empaatiavõime langus.

 4. Empaatiavõime on osaliselt kaasasündinud
  Kuid ainult umbes 10% empaatiavõimest sõltub geenidest.

 5. Maailma empaatiakaart. Michigan State University
  Isiksuse omadused (seoses sünnikoodiga).  
  Mida egotsentrilisem inimene, seda väiksem empaatiavõime.

 6. Inkarnatsioonide arv. 
  Mida rohkem on inimene elusid elanud, seda rohkem on tema empaatiavõime arenenud. Kõige empaatilisemad on vanemad hinged.

 7. Eri rahvaste erinev empaatiavõime
  Ecuadoris, Saudi Araabias ja Peruus elavad kõige empaatiavõimelisemad inimesed maailmas. Esikümnes on veel Taani, Araabia Ühendemiraadid, Lõuna-Korea, USA, Taiwan, Costa Rica ja Kuveit. 
  Kõige madalamad empaatiaskoorid on Leedu, Venetsueela, Eesti, Poola ja Bulgaaria elanikel, Leedu skoor oli sealjuures kõige madalam. 
   
 8. Psühhiaatrilised haigused, isiksusehäired.  
  Näiteks nartsissism jt.

 9. Kasvatuse ja keskkonna mõju lapsepõlves. 
  Empaatiavõime arendamine, kasvatamine.

 10. Blokeeritud inimesed” ehk „lukustunud”.empaatiavõimeta inimesed.  
  Need on pealtnäha head suhtlejad seltskonnas, kellega on lõbus ja huvitav, kuid nad ei pruugi mõista, et kõrvalolev inimene näiteks on depressioonis. Nad on „jalad maas”-inimesed, pealiskaudse tüüpilise suhtumisega maailma. Peamine nende jaoks on iseenda väljendamine. 
  Väldivad avameelseid jutte, sest kardavad või ei mõista neid. Nende empaatiavõime on blokeeritud.
aum.news/zdorove
Selline inimene võib rääkida teile oma asju, aga talle ei ole oluline, kas kuulate. Ta võib teid kuulama asuda, aga tegelikult ei kuula või läheb äkki mujale toimetama. Kui tal ei õnnestu tundlikku teemat mujale juhtida, siis katkestab teid ja ütleb, et ei ole vaja edasi rääkida, sest ta mõistis juba ning hakkab „tarku” nõuandeid andma, toe asemel. Ta usub, et saab ise endaga hakkama, et ei ole psühholoogi jms vaja. Ta võib sallida vägivalda, näiteks laste löömist, sest „juba tema vanemad tegid nii.” Nad ei märka truudusetust peres ega selle psügavamat põhjust. Kui on probleeme, siis ei näe süüd endas, ei vabanda. Ei armasta psühholooogilisi vestlusi ega oska anda hingelist nõu. Eitavad probleemide olemasolu – see töötab neil psühholoogilise kaitsena. Neil on raske oma elus midagi muuta. Kardavad valu ja teadmatust. Pigem peidavad pea jaanalinnu kombel liiva alla.

Põhjus. Empaatiavõime kujunemine on sel inimesel olnud raskendatud, sest temaga ei ole vanemad lapsepõlves piisavalt tegelenud, tema muresid-rõõme ei ole kuulatud. Teda on tähelepanu saamise asemel ignoreeritud, kasvatus on olnud range, despootlik, autorikraatne. Perekonnas on olenud selline muster – „nõrkused ei ole meestele!”

TÜÜPILISED VEAD SUHTUMISES, mis segavad empaatia avaldumist suhtes...

MEESTELaustuse puudumine naiste suhtes.

NAISTELkaastunde puudumine meeste suhtes.

NAISED...
hr.ladyland98.com/psihologiya
Tavaline on arvamus, et naised on väga kaastundlikud. Jah, laste ja haigete meeste suhtes (seetõttu ei jäeta ka joodikuid maha). Tervete meeste vastu aga mitte. Nende vastu on enamus naisi külmad ja karmid, pidades neid kõige eest vastutavaks. Tervete mittevanade meeste suhtes soojuse ja kaastundega suhtuda oskavad vaid harvad naised, ning peaaegu kõik sellised naised on armastuses väga õnnelikud.
Enamus naisi vaatavad mehi nii nagu need poleks üldse inimesed, vaid mingid hiiglased või masinad. Ärritusega kuulavad nad erinevaid meeste probleeme. Kõiges selles viirastub neile manipulatsioon või geneetiline praak. „Mis mees see on, kui tal on probleemid?” „Mis naised? Neid ju nõrkused vaid kaunistavad!”
Selle eelarvamuse tõttu saab kaastunne blokeeritud ning avaneb vaid siis, kui mees väga raskelt haigestub. Haigete eest hoolitseda ja neid nunnutada naised oskavad, aga tervete meestega hellasid ja sooje suhteid üles ehitada oskavad vaid vähesed. Kui nad näevad, et keegi naine suhtub oma mehesse õrnuse ja soojusega, siis kantakse ta kohe „orjatari” seisusesse.

Milleni see viib?

Esiteks.. paljud mehed ei püüdle abielluma ega tõsist suhet looma. Selge ju, miks..

Teiseks... mehed põiklevad kohtamistest ära sel põhjusel, et naised ootavad neilt 100% reipust, erksust, initsiatiivi, head potentsi ja teravmeelsust. Kui on halb olla, siis on parem naiste eest peituda. Just sellega on seotud meeste selline käitumine: ilmus välja - kadus, määras kohtamise - muutis ära, lubas koos puhkusele minna – mõtles ümber. Mees mõtles, et saab palju energiat olema, aga selgus, et vähe, ning kardab kohtuda mitte parimal moel. Tal on vaja hingeliselt jõudu koguda. Naine ootab kangelast- Aga tema on lihtsalt inimene.

Kolmandaks... et mitte naistel pettuda lasta ja mitte näidata oma nõrkusi, just seepärast ei lase mehed naisi endale lähedale, hoides distantsi. Seepärast armunud naised püüavad mehele ligi pääseda, hakkavad meele järgi olema, teeneid pakkuma, mehe järgi painduma, alluma, ennast alandada laskma, mõeldes, et peremehele-sadistile see peab ju meeldima, et „ta ju on monstrum”. Negatiivne käitumine.. alt üles vaatamine.

MEHED...

golos.io/ru--obrazovanie/@singa
Meestel oma puudus, vastupidine. Nemad vaatavad naisi ülalt alla ja peavad neid nõrkadeks. Kui mees mõistab, et naine ei ole nõrk, vaid isegi täiesti tugev, siis peab ta teda mitte naiseks, vaid monstrumiks. Heatahtlikku austust on mehel sellisele naisele väga raske anda, aga need harvad mehed, kes seda suudavad, on oma isiklikus elus õnnelikud.

Milleni see viib?

Esiteks... naised, nähes sellist suhtumist endasse, käituvad kapriisselt ning nõuavad hüvesid. „Vaatad ülalt alla? Siis panusta nagu peab!” Naine hakkab ennast ülal pidama nagu sõnakuulmatu plika pideva vingumisega. „Pead teda väikeseks lollikeseks? Siis tee kõik ise, isegi seda, mis sõltub temast (vaata ise kuidas tehtud saab).” Paljud mehed põlevad sellise endale võetud ülejõukäiva koormuse tõttu läbi.

Teiseks.. naised püüavad meest märkamatult haavata ja alandada, teda eemale tõugata. Mitte kõik ei julge seda teha sirgjooneliselt, aga salaja – palun. Asetada mees ninapidi loiku, näidata talle tema nõrkusi, kaudselt süüdistada teda kõikides probleemides. Sellise võitluste tulemuseks on tavaliselt meeste täielik frusteerumine. Hea südamega frusteeritud mees lihtsalt läheb ära ja muutub mudakalaks. Palju karmima südamega mees aga alandab vastuseks naise enesehinnangu allapoole igasugust arvestust.

Kolmandaks.. meeste suhtumine muutub negatiivseks, sest nad võtavad kogu naiste negatiivsust kui jampsi ja rumalust. Kui mees suhtuks austusega naiste vastu, siis saaks ta aru, et naine ei taha olla tema kõrval, kui kahtleb mehes ja vaevleb. Austamine oleks olnud õige taktika. Aga mees hakkab hoopis nunnutama, naljaks keerama, komme kinkima, nagu oleks naine unine laps. Õige pea leiab selline mees end ukse tagant, ise märkamata. Ta pidas ennast tugevaks rüütliks, aga osutus mittevajalikuks paažiks. Haruliste sarvedega.

Nii võib naine ja mees osutuda kaotanuks omaeneste puuduste tõttu. 
 
medium.com/@sutavanews
Naine sellepärast, et arvab, et mehe külmus ja distantseerumine – see on soov domineerida ja temaga tüli norida. Et need on läheduse tingimused, ja armudes nõustub ta orjatari rolliga, siiralt uskudes, et mees ise kallutab teda selleks, kuigi see kutsub mehes esile vaid jälestust ja haletsust.

Mees aga sellepärast, et ta ei võta naisepoolset distantseerumist tõsiselt, ei austa tema tahet, arvates, et ta on lihtsalt lollike, kellega tuleb olla lahke, kuid järjekindel. Et naine ise ei tea, mida tahab, ja küll ta varsti nõustub.

Mida siis tuleks teha?
Kuidas mõtlemist ja suhtumist muuta?
Individuaalselt saab igaüks sellega tegeleda.

SUHTES TAVALISELT...

Naised on veendunud, et nii ongi õige ja kõik on hästi, kui nad hoolitsevad mehe eest, täidavad kõik kodused kohustused, kui nad lihtsalt püüavad saada ideaalseks naiseks.

steemkr.com/advice/@olulekan
Aga mees millegipärast ei käitu nii nagu naine tahaks. Ta ei kiirusta mägesid ümber pöörama, ei püüa olla toeks ega kaitseks või õlaks, millest unistab iga naine. Ei olegi „prints valgel hobusel?” On tavaline inimene?
Ja siis ilnevad veel väikesed puudused, mis alatasa ärritavad.

Selgub, et ei ole suhtest saanud see, mida oodati. Kes on süüdi? Õigustamatud ootused teise suhtes. Stereotüübid lapsepõlvest. Illusioonid. Kas äkki partner ei tunne samasugust pettumust teis?

Ootuste mitte kokkulangevust kohtab inimeste vahel küllaltki sageli. Kui peale abiellumist algavad argipäevad, kirg jahtub, armumine kaob, tekib harjumus, rutiin... Rahulolematu pilk peatub üha sagedamini partneril.. 
 
Kas see on tõesti vältimatu? Mida teha, kas vaikides kannatada või allutada partner enda arvamiste ja tahtmiste alla? Kas olete mõelnud, et äkki olete ka teie mitte selline nagu iseendast arvasite?


NORMAALSE SUHTE ALUSTALAD....

 • skypeenglishclasses.com
  Mõista, et mehed ja naised on erinevad.
 • Rääkida...
 • Mõistlik on alustada endast. See on kõige raskem.
 • Eristada, mis on oluline ja mis mitte.
 • Panna ennast teise inimese olukorda.
 • Ärge unustage, et ka partner vajab aeg-ajalt üksi olemist.
 • Tähtis on olla kannatlik, eriti pisiasjade suhtes. Sest just pisiasjad on enamuse suurte tülide põhjuseks. Ärgem kogugem ärritusi endasse. Kui pisiasjadesse suhtuda heatahtliku irooniaga, siis säilub peres hea õhkkond.
 • Ei tohiks oma partnerit „oma elu ärarikkumises” süüdistada.
 • Kui midagi häirib, tuleb sellest rääkida, õige pea (mitte pikalt oodata), aga rahulikult, konkreetselt ja konstruktiivselt, koos põhjendustega. Kui mees ei mõista, milles ta „süüdi” on, siis kasvab ärritus temas ning ta hakkab mõtlema: „ükskõik kui palju ma ka ei pingutaks, ikka ei sobi! Kas üldse tasub vaeva näha?”
 • Kindlasti ei tohiks teist kujundada, ümber teha, etteheiteid teha, sundida, survet avaldada. Sellega saavutab ainult vastupanu ja trotsi.
 • Täiskasvanut ei saa keegi teine muuta, peale tema iseenda. Ainult siis, kui tal endal selleks soov on!
 • Keegi ei pea olema selline nagu meile meeldib!
 • Kui kedagi armastad, siis tuleb teda võtta nagu ta on, kõigi tema puudustega.
 • Niisiis on kõik meie endi kätes.
 • Just vastastikune empaatia aitab suhteid ja tundeid säilitada.


AGA KUI EMPAATIAT NAPIB VÕI SEE PUUDUB JA ASJU SELGEKS EI SAA...


Inimesed, keda peetakse egoistlikeks ja isekateks või kes ei saa asjadest aru, ei ole mõistnud suurt pilti: nad on kõigest üks inimene maailmas miljardite teiste seas. 
 
psychologist.tips
Siis tuleb kõigepealt empaatiat arendada.

Ideaalis aidatakse inimesel juba tema lapsepõlves empaatiat välja kujundada. Aga alati see nii ei lähe.

Õnneks ei piirdu empaatia arendamine lapsepõlvega. 
Seda saab ka hiljem teha.

Me saame selle kasvamist toetada terve elu ning kasutada seda tõhusa jõuna enda sotsiaalses transformatsioonis. 
Sotsioloogia, psühholoogia ja ajaloo uuringud näitavad, et muutes empaatia oma maailmavaate osaks, saame parandada kõigi enda ümber olevate inimeste elu. 
 
Kuid teadmiseks... mida vanem on inimene, seda raskem on empaatiat arendada.
Seda enam, et selline inimene surub teadlikult oma tundeid alla, häbenedes neid ja kartes näida sentimentaalse ja nõrgana.

Empaatiline inimene mõtleb kaugemale iseendast ja oma vajadustest.
Tugeva empaatiavõimega inimesi iseloomustavad teatud igapäevased harjumused, mida igaüks saab endas arendada. 
 
Esialgu võib neid võtta harjutustena kuni nad ise harjumuseks muutuvad.


VÕTTED EMPAATIA ARENDAMISEKS:

 1. psychologist.tips
  Kõigepealt proovida mõista oma tundeid, neid analüüsida.
  Esitada endale küsimusi, et miks neid tundeid tunnete. Parem on seda teha õhtul peale päevategemisi.

 2. Uudishimu arendamine võõraste suhtes.
  Saab kohata elusid ja maailmavaateid, mis võivad meie omast oluliselt erineda. 
   
 3. Eelarvamustele väljakutse esitamine ja avastamine, mis teistega seob.
Püüda leida seda, mis teiste inimestega seob, mitte seda, mis lahutab.
 1. Proovida elada teise inimese elu.
Vaadete muutumine.
 1. nibler.ru/pics
  Panna oma arvamus kõrvale ning püüda näha asju teise inimese vaatenurgast.
Siis saab mõista, et teised enamasti ei ole kurjad, ebasõbralikud, põikpäised või ebaratsionaalsed – nad tõenäoliselt reageerivad olukorrale vastavalt oma teadmistele.
 1. Anda teisele õigus oma arvamusele. Loobuda enda omast.
Mõistnud, miks teine mõtleb nii, nagu ta mõtleb, siis võtta seda arvesse. See ei tähenda, et peaks alati nõustuma, aga tuleb aktsepteerida seda, et inimestel on erinev arvamus ja neil võivad selleks olla head põhjused.
 1. Kuulata ja olla avatud.
mindtools.com
Mitte kunagi ärge keelduge teisi kuulamast!
Märgata, mis tegelikult pealispinna all toimub. Enda haavatavaks tegemine. Maski eemaldamine ja tunnete avaldamine.
Kuulda kogu sõnumit, mida teine inimene püüab edastada.
Kuulda kõrvadega – mida ta ütleb ja mis tooni kasutab?
Kuulda silmadega – mida ütleb tema keha, kui ta räägib?
Kuudla intuitsiooniga – kas tundub, et teine jätab midagi olulist rääkimata?
Kuulda südamega – mis sa arvad, mida teine tunneb?
 1. Analüüsida oma suhtumist.
rd.com/advice/parenting
Kas sulle on kõige tähtsam oma tahtmise saamine, võitmine või õiguse saamine? Või on su eesmärgiks leida lahendus, luua suhteid ja aktsepteerida teisi? Ilma avatud meelega empaatiat ei arenda.
 1. Küsida, mida teine teeks.
Kui sa kahtled, palu teisel selgitada oma nägemust. See on ilmselt kõige lihtsam ja kohesem viis teise inimese mõistmiseks, aga kahjuks leiab vähe kasutust. Sa ei pea ise välja mõtlema, mis on teise inimese soovid ja vajadused.
 1. Kanda edasi inspiratsiooni sotsiaalseteks muutusteks.
Empaatia kannab kollektiivsel tasandil vilja kõige tõenäolisemalt siis, kui selle seemned on istutatud lastesse. Sotsiaalsete võrgustike kaudu rakendada empaatia jõudu selleks, et luua laiahaardelist poliitilist aktsiooni.
 1. Ambitsioonikas kujutlusvõime väljaarendamine.
yatgb.blogspot.com
Püüda empaatiavõimet üles näidata ka nende suhtes, kelle uskumusi me ei jaga või kes on mingil moel meie “vaenlased”. Oma vastaste empaatiline mõistmine on tee sotsiaalse tolerantsi suunas.
 1. Komplimentide ütlemine.

 2. Oskus teisi kiita on oluline.
  Alustada kasvõi mõnest väikestest meelitusest päevas. Mingi aeg muutub see harjumuseks. Seejärel aga hakkad sa ise otsima reaalseid põhjusi kiitmiseks ehk siis hakkad nägema positiivset teistes.

 3. Leida võimalusi meeleliigutust tekitavate olukordade ise läbielamiseks, et kogemuste najal mõista ja oskust omandada.
  imgur.com/gallery/ndP99
  Osalemine selliseid situatsioone ja olukordi võimaldavates sündmustes. Vastavate filmide vaatamine, raamatute lugemine.
  Treenida ennast märkama samasid reaktsioone oma partneril. Panna ennast tema asemele.

 4. Soetada koju lemmikloom.

 5. Arendada hoidvat suhtumist kõigesse ümbritsevasse.
  Loodusesse, taimedesse, loomadesse, inimestesse. Eriti toimib läbi laste.
  Siin toimib seadus – mida paremini inimesesse suhtume, seda paremini teda mõistame.

 6. Varjupaik.”
  Leida endale mõnus koht, kuhu pugeda. Kasvõi tugitooli. Võtta mugav poos, sulgeda silmad ning kujutada ette ideaalset varjupaika. Olgu selleks siis sünnikodu või onn metsas, kust keegi ei leia. Sellised fantaasiad stimuleerivad emotsionaalset pinget ja võimaldavad liigse koorma seljast heita.

 7. Lisaabi „blokeeritud inimesele”:
  a) blokeeringute eemaldamine (meditatiivne programm)
  b) peegelneuronid (meditatiivne programm)
  c) variatiivne neurostimulatsioon (meditatiivne programm)
  d) muutuste meditatsioon

unleashed.org.au/blog/2015-07
Kui neid soovitusi praktiseerida, siis on võimalik muutuda hoolivamaks ning sinuga on kergem kontakteeruda, sest oled huvitatud sellest, mida teised tunnevad, mõtlevad ja kogevad.

Empaatia arendamine on tõenäoliselt kõige olulisem samm, et parandada suhtlemise ja koostöö oskusi, nii enda peres kui ka väljaspool seda. Nii laste, vanemate, partneri, sõprade, töökaaslaste kui ka päris võõraste inimestega.


Kogunud, toimetanud ja tõlkinud Ingrid Soosaar (Prass).
CopyRight ©


Allikad:

Эмпатия - залог счастливой семьи wild-mistress.ruPostita kommentaar

Copyright © Manaratas. Designed by OddThemes