Kanada kuldvits rahvaravis

tipdisease.com/2015/10/
Kanada kuldvits on saanud kahjuks halva kuulsuse tõsiselt invasiivse taimena, kes on metsistunud ja aedadest ära loodusesse kolinud.


Samas on ta tegelikult hea meetaim ning ka ravimtaim. Meeldib ka liblikatele.Seejuures omab lausa kaks korda tugevamat ravitoimet kui tema lähisugulane, harilik kuldvits.Ei maksa teda siis ära põlata, kui ta juba siia meie maale kolinud on.

Võtkem tema abi vastu. Kes teab, ehk ongi ta just seda pakkuma tulnud.

MAAGIAS....Rahvauskumuste põhjal näitab kanada kuldvitsa ilmumine maja ukse lähedale seda, et õnn on teel. On arvatud ka, et sinna kohta on maetud varandus või siis et seal klumbi all asub allikas.photosbyleanne.net/2012_08_01_archive.html
Seda taime on kasutatud õnne, rikkuse ja raha loitsudes. Samal eesmärgil kasutatakse joonistusi jm pilte temast, pannakse neid lilli tuppa vaasi ning istutatakse taim aeda.Kanada õnnevitsa on kasutatud biolokatsioonis nagu nõiavitsagi. Selleks hoida taime käes ja keskenduda. Taim näitavat siis varanduse vm peidetud aarde suunas.


Näitab ka suunda, kus on õige armastus. Kui kanda terve päev taime endaga kaasas, siis järgmisel päeval ristub tee sinu tõelise armastusega. Soovitav on talle siis anda kinnituseks natuke kuldvitsa teed.Selleks, et armastust kinnitada või suurendada oma intuitsiooni mingi asja ennustamisel, võib põletada-suitsutada kuivatatud õisi ja lehti.Kanada kuldvitsa tee aitab üle saada leinast, kurvastusest, lootusetuse tundest, melanhooliast, stressist. Samuti aitab teejoomine näha paremini enda tulevikku.Kanada õnnevitsale vastavad: planeet Veenus, element õhk, naissugu, märksõnad „õnn, raha, edu, rahu“.

TOIME JA KASUTAMINE RAHVAMEDITSIINIS...witchipedia.com/herb:goldenrod
Teated selle taime kasutamisest ravimiseks pärinevad Egiptusest, kus seda tarvitas kaliif Suur Saladin (1137-93). Kui see taim aga lõpuks kuninganna Elisabethi ajal Inglismaale jõudis, oli ta niikaua väga hinnaline, kuni ta metsistuma hakkas. On olnud läbi aegade lemmikteeks paljudele, eri maades.Kasutatakse ka ametlikus meditsiinis, segus teiste taimedega eesnäärme adenoomi ning kroonilise prostatiidi raviks.


 
 • tugevalt diureetiline, tõstab uriini pH taset, efektiivne järgmiste kivid korral - oksalaadid, uraaadid; neeru- ja põiehaiguste, sapi- ja neerukivide korral, allalaskunud neerude, püelonefriidi ja nefriidi raviks
 • vähendab kapillaaride läbilaskvust
 • tugev põletikuvastane, antiseptiline ja antibakteriaalne, haavuparandav, kootav toime
 • angiini ning suuõõne (külmetus)haiguste, halva suulõhna korral
 • mädaste ja raskestiparanevate haavade, koeranaelte ning luumurdude korral
 • spasmolüütiline, krampidevastane, valuvaigistav toime; podagra, reumaatiliste haiguste korral
 • koletsüstiidi ja meteorismi korral
 • pärmseente, kandidoosi vastu (soori raviks), nahahaiguste korral
 • suguorganite haiguste raviks, eriti meestel ( eesnäärme adenoom ja hüpertroofia, prostatiit)
 • stafülokokke, streptokokke ja enterokokke hävitav toime
 • alandab kõrget vererõhku
 • diabeedi korral

Koos nõgesega (juurtega) kasutatakse järgmistel juhtudel: eesnäärme adenoom ja hüpertroofia, prostatiit.

RETSEPTE....SALV
Valmistada segu kuivatatud lehtedest ja võist. Paljude nahahaiguste raviks.phsevens.wordpress.com/tag/

VÄRSKED ÕIED
Indiaanlased närisid värskeid õisi ja neelasid mahla, et kergendada valusid kurgus. Samuti kasutasid hambavalude ja suuhaavandite korral.
VÄRSKED LEHED JA MAHL
Värsked lehed peenestada ja kasutada välispidiselt kompressideks koeranaelte, mädaste haavade ja luumurdude korral

Värsketest lehtedest saadud mahla võib kasutada suuõõne haiguste, angiini ja halva suulõhna puhul.
KEEDUS

honeypotherbals.ca/turn-up-the-heat/
3 spl peenestatud ürti valada üle 1/2 liitri külma veega ja lasta keema, keeta 3-4 minutit. Hoida veel 60-kraadises aurus 2 tundi. Kurnata. Juua see kogus ära 3 korraga päevas, 10-15 minutit enne sööki. Järgmisel päeval valmistada uus kogus. Kuur 2 nädalat.
Mõjub hästi neerude funktsioneerimisele. Kroonilise püelonefriidi, allalaskunud neerude, neerukivide korral.
Regulaarsel tarvitamisel taandub püelonefriit, neerud tõusevad üles, kivid lahustuvad liiva tekkimiseni (siis väljuvad organismist kergelt).
Välispidiselt tarvitada loputamiseks-kuristamiseks suuõõne haiguste, angiini ja halva suulõhna puhul, kompressideks koeranaelte, mädaste haavade korral.
KÜLMTÕMMIS

 1. 6 tl droogi valada üle 400 ml keedetud külma veega ja jätta tõmbama 8 tunniks, kurnata. Juua ära päeva jooksul.
 2. 2 tl ürti valada üle klaasitäie jahutatud keedetud veega, jätta 4 tunniks ja kurnata. Tarvitada 1/2 klaasi 4 korda päevas enne sööki.
 3. Neeruhaiguste korral. 2 tl kuivatatud ürti valada üle 1 klaasi toasooja veega. Jätta kaane alla ja soojalt kinnikaetult 4 tunniks. Kurnata. Juua 2 korda päevas enne sööki. Doos sõltub individuaalsest taluvusest, sõltuvalt kehamassist ja tervislikust seisundist. Iga tahes mitteüle 50 ml. Kuuri pikkus individuaalne.

TÕMMIS

 
jonbarron.org/herbal-library/herbs
Tõmmiseid kasutatakse neerukivide, neeru- ja sapipõie haiguste korral. Ka haavade korral.

Indiaanlased kasutasid tõmmist erinevate valude korral kehas.

 1. 1 spl ürti valada üle 1 klaasi keeva veega, jätta 2 tunniks, kurnata. Tarvitada välispidiselt mähisteks, loputustes, pesemiseks. Ravi jätkatakse paranemiseni.

 1. 20 grammi droogi valada üle 1 klaasi keeva veega, lasta seista ja jahtuda. Kurnata. Tarvitada seespidiselt 1/3-1/4 klaasi 3 korda päevas.
 2. Võtta 10 grammi kuivatatud peenestatud ürti valada üle vähemalt 200 ml keeva veega. Jätta kaane alla tõmbama vähemalt 3 tunniks. Jahtunult kurnata hoolega. Tarvitada 50 grammi 4 korda päevas soovitavalt enne sööki. Võib ka välispidiselt suuõõne loputamiseks. Säilub külmikus mitte üle 3 ööpäeva.


TÕMMIS prostatiidi ja püelonefriidi puhul
1 spl peenestatud droogi valada üle 500 ml keeva veega, jätta tõmbama, kuni jahtub. Kurnata. Tarvitada 1/3–1/2 klaasi 3-4 korda päevas 30 minutit enne sööki.
Regulaarsel tarvitamisel taandub püelonefriit, neerud tõusevad üles, kivid lahustuvad liiva tekkimiseni (siis väljuvad organismist kergelt).
Kuseerutust soodustavana tarvitada seda tõmmist individuaalsel kogusel.herbalremediesadvice.org/goldenrod-plant.html
AROOMIÕLI

Massaažiks ja õlilampidesse.


ÕLI

Täida purk õite ja lehtedega, lisa hea õli (oliivi, seesami, mandli jms). Sulge. Hoia aknal soojas kohas 3- 6 nädalat, loksutades iga päev. Kurna pudelisse. Määrida valutavaid lihaseid ja liikmeid.


ÄÄDIKAS

Tükelda taimne materjal (õied, lehed, varred, juured - kui on), täida nendega purk, lisa head õunasiidri äädikat. Sulge tihedalt plastikkaanega. Hoida 6 nädalat.

Neerukivide, meteorismi korral. Immuunsuse tõstmiseks.

5orangepotatoes.com/blog/2009/09/21/

TINKTUUR

Tükelda taimne materjal (õied, lehed, varred, juured - kui on), täida nendega purk, lisa head viina ääreni. Sulge korralikult. Hoida 6 nädalat.

Tarvitada kergematel juhtudel (põletikud, külmetus) 1 pipetitäis ehk 1 ml korraga.

Raskematel juhtudel (neeruprobleemid, neerukivid, nefriit, verikusi, kusepeetus, prostatiit) kuni 4 pipetitäit ehk 4 ml mitu korda päevas.

Soodustab kuseeritust. Diurees suureneb 57-88 %.

Võib kasutada ka haavade ravitsemisel.


VASTUNÄIDUSTUSED...Kanada kuldvits ei ole praktiliselt üldse mürgine (vastupidiselt harilikule kuldvitsale).Vastunäidustatud rasedatele ja imetavatele emadele, alla 12-aastastele lastele, individuaalse tundlikkuse, allergia korral.

Võib kahju teha glomerulonefriidi-haigetele!


KOGUMINE...https://www.etsy.com/search?q=solidago
Korjatakse taime ülemisi õitsevaid osasid õitsemise algul. Õitseb juulist septembrini.

Kuivatada õhurikkas varjualuses või kuivatis +50 kuni +60 kraadi juures (teistel andmetel mitte üle +40 kraadi). Pärast kuivatamist jämedad varred eemaldada.

Droog säilub kuni 2 aastat.Kogunud, toimetanud ja tõlkinud Ingrid Prass

CopyRight ©

Allikad:
Postita kommentaar

Copyright © Manaratas. Designed by OddThemes