Valge ristik rahvaravis

http://landscapeportal.ru


Kohad looduses, kus lööb muru peal hästi välja valge ristikhein, need on positiivse energiaga kohad. Saab ennast laadimas käia.

MAAGIAS...

Kõik ristikuliigid toovad õnne ja seetõttu sobib ristik taiasekoti või rahakoti taskut rikastama.
en.wikipedia.org
Üheleheline ristik toob edu, kaheleheline jõukust või armastust, kolmeleheline kaitseb, neljaleheline tõrjub kurja, toob õnne ja tervist. Viieleheline ristik tõmbab raha ligi.

Vannivette pandud aasristik aitab rahaasjades. Et noorem välja näha, lisage ristikut pesuvette.
Druiidide jaoks on olnud ristikud pühad ja siiani on iirlaste jaoks ristikheinaleht suve sümboliks. Taanlastel on ristik rahvuslilleks.

Kurja peletamiseks pannakse ristik kolmeks päevaks äädikasse, seejärel piserdatakse ristikuäädikat maja igasse nurka.

Kui on soov teisi reaalsusi näha, siis sobib ristiku tee, droogi suitsusegu, ristik tasakaalustab endas nelja elemendi energia.

Ristiku energia on täis maagiat, taim kutsub naistes esile sensuaalsust ja meestel tekitab ühtekuuluvustunnet, suurendades mõlemas pooles seksuaaliha.VARJATUD VÄGI...

Ristik võib aidata juhul, kui lapsepõlveprobleemid kummitavad sind ka tänapäeval, tänu millele inimene kontrollib ümritsevat liiga palju. See on justkui tema reaktsioon külma ja hirmutava maailma vastu. inimene ei taha, et teised näeksid teda nõrga ja haavatuna.Ta avaldab oma arvamust liiga järsult, võtmata arvesse teiste tundeid. Ta kardab kõike uut ja võõrast, mis võib murda tema psüühilise barjääri.Ta kritiseerib kõike, mis erineb tema maailmapildist. Selline inimene võib olla väga agressiivne või „äärmine möku“ Ülikriitilisus ja valitsemisvajadus on domineeriv ja ta ei oska väljendada tänu saadud abi eest ning temaga on raske koostööd teha. Ta ei suuda andestada teistele. Kehas on psühhosomaatilised pinged, valud ja seedimisprobleemid.
Tähtsamad sümptomid on negatiivsus, koostöövõimetus, valud ja seedimisprobleemid.

Ristiku abil inimene saab tagasi koostöövalmiduse ja ühtekuuluvustunde. Inimene tugevdab oma isikupära ja suudab selle abil ka aksepteerida teiste erinevust. Inimene õpib vaatama elu teistest vaatevinklitest ja kogema selle mitmenäolisust.Ta mõistab, et meil kõigil on üksteiselt midagi õppida. Inimene muutub diplomaatilisemaks ja negatiivsed tunded asenduvad uudishimuga teisi tndma õppida. Erimeelsusi ei ole vaja karta, need on meie rikkuseks.


TOIME JA KASUTAMINE RAHVAMEDITSIINIS...

  • külmetushaigused, köha, bronhiit, kopsuastma
  • kõrvavalu, peavalu
  • kõrgenenud vererõhk
  • veresoonte lupjumine
  • naistehädad, valulik menstruatsioon, valgevoolus, munasarjapõletikud, emakaverejooksud
  • mao- ja soolehaigus
  • reuma, podagra, liigesevalud
  • hemorroidid, paised, roos
  • epilepsia
Rahvameditsiinis tarvitatakse valge ristiku kogu maapealset osa (ürti), eriti aga õisikuid (õienutte).
Tee tuleks pärast tõmbamisaja lõppu kurnata.

Preparaate (nii teed kui ka tinktuuri) peetakse kõige paremaks võtta pool tundi enne sööki.
Ainult peavalude puhul mainitakse, et ravimit (õisikuteed nr 2 või tinktuuri) tuleks võtta valu tekkimisel, sõltumata söögikorrast.

RETSEPTID....

 
ÕISIKUTEE 1
backyardrecipes.blogspot.com

2 spl õisikuid 1 klaasi kuuma vee kohta, lasta soojas kaane all 10 min tõmmata. Juua tavaliselt 1/4–1/2 klaasi korraga 3–4 korda päevas (kui mõne tõve puhul pole tekstis pakutud teisiti).

Kasutatakse (eriti külmetusest tingitud) mao- ja soolehaiguse korral nõrga kootava vahendina.
Külmetushaiguste puhul (palaviku korral paneb higistama) ja köha raviks (on hea rögalahtistaja, teeb hästi rinna lahti) soovitatakse juua õisikuteed nr 1, seda 1/4–1/2 klaasi korraga 3–4 korda päevas.
Õisikuteed nr 1 (1/4–1/2 kl 3–4 korda päevas) soovitatakse kasutada ka bronhiidi ja kopsuastma, samuti kõrvavalu korral.
Reuma, podagra ja liigesevalude puhul valuvaigistajana.

ÕISIKUTEE 2

4 tl ristikuõisi 1 klaasile keevale veele, lasta tõmmata 20 minutit. Juua tavaliselt ¼ klaasi korraga 2–4 korda päevas.
Kasutatakse (eriti külmetusest tingitud) mao- ja soolehaiguse korral nõrga kootava vahendina.
Kõrgenenud vererõhu ja sellest tingitud peavalu vähendamiseks. Veresoonte lupjumise vastu.
Reuma, podagra ja liigesevalude puhul valuvaigistajana.

ÜRDITEE

10–15 grammi kuivatatud ja peenestatud taimi 1 liitrile keevale veele ja lasta kinnises nõus umbes 15 minutit tõmmata. Juua 2–3 klaasi päevas.
Päevanormid on ette nähtud täiskasvanuile, lastele tuleb neid sõltuvalt vanusest vähendada.
Reuma, podagra ja liigesevalude puhul valuvaigistajana, 2–3 klaasi klaasi ürditeed päevas.

PS!!!

Eesti rahvameditsiinis on valge ristik olnud ka nurgavoodi ravim. Sünnitajal tuli tervis tagasi, kui ta jõi valge ristiku teed. Valge ristiku teed juuakse ka teiste naistehädade, emakaverejooksude, eriti valgevooluse puhul. Selleks juuakse 2–3 klaasi päevas ÜRDITEED või samas koguses TEED, mis on küll valmistatud eeltoodud ürditee retsepti järgi, kuid droogina ei ole kasutatud mitte ürti, vaid ainult ÕISIKUID.


SEGUTEE 1

Peavalu kõrvaldamiseks soovitatakse ka teed, kus on segatud võrdses koguses valge ristiku ja kummeliõisikuid ning melissi ürti. Seda segu võtta 1 klaasi keeva vee kohta 1 spl, lasta tõmmata 10 min ja juua soojalt ära.


SEGUTEE 2

Vererõhu langetamiseks kasutatava tee valmistamiseks võtta droogi, kus on segatud võrdses koguses valge ristiku õisi, hariliku puneme ja piparmündi ürti. Seda segu võtta 1 spl 1,5 klaasi keeva vee kohta, lasta tõmmata 20 min ja rüübata tee õhtu eel lonkshaaval ära. Pärast selle tee joomist enam ei sööda.

KEEDUS

20 grammi ürti valada üle 1 klaasi keeva veega ja keeta 5 minutit. Võtta pliidilt ja jätta veel 30 minutiks tõmbama. Kurnata.
Mürgistuste ja lämbumistunde korral. Reuma, podagra. Parandab isu ja seedimist.

Keedust lisatakse vannivette ja tehakse vanne hemorroidide korral. Samuti valulike menstruatsioonide ning munasarja põletike korral.


TÕMMIS

1 spl ürti valada üle 1 klaasi keeva veega, jätta 1 tunniks tõmbama. Tarvitada 1/4 klaasi 20 minutit enne sööki.
Tõmmist võib kasutada ka vannide tegemiseks, liigesevalude, reuma, paisete korral.


VESITÕMMIS

Panna 10 grammi ürti termosesse, valada peale 1 klaas keeva vett. Jätta suletud termosesse 5 tunniks. Kurnata. Tarvitada 4 korda päevas 1 spl.
Lämbumishoo, kollatõve ja vesitõve korral, kuse- ja higieritust soodustajana, seedeelundkonna haiguste, mumpsi korral. Samuti luuvalude, songa, hingamisteede haiguste korral, rögaeritajana.


VIINATINKTUUR
3 spl õisikutele (võivad olla ka värsked) lisada 300 g (0,3 l) viina, lasta seista õhukindlalt suletud anumas soojas kohas 10 päeva. Võtta 1–2 spl päevas. (Lastele seespidiseks kasutamiseks ei soovitaks.).
Suuõõne põletike ja kopsutuberkuloosi korral. Ateroskleroosi profülaktikaks. Kolesterooli taseme langeatamiseks.
Kõrgenenud vererõhu ja sellest tingitud peavalu vähendamiseks ning veresoonte lupjumise vastu võetakse päevas 1–2 spl.


VÄRSKED TAIMED KOMPRESSINA

Meie rahvameditsiin on kasutanud valge ristiku õisikuid liigesevalude puhul ka mähistena, kusjuures kuumas vees leotatud õisikud pannakse valutavale liigesele koos tõmmisesse kastetud mähiseriidega ja kaetakse soojalt.

Samasugusel moel valmistatud mähis, kuid soovitavalt koos peenestatud sibula lisamisega, on kasutatav paisete raviks.
Paisete puhul on kasutatud pehmendava vahendina ka valge ristiku värskeid lehti.

Värsketest taimedest tehtud pudrutaolist massi kasutada välispidiselt kompressina hemorroidide, mädapaisete ning -põletike ja veritsevate haavade puhul.
Panna 3 spl taimemassi marli vahele, valada üle keeva veega. Mähkida siis veel marli sisse ja asetada probleemsele kohale.

Meie rahvameditsiin on kasutanud valge ristikheina koos sibulaga hautatud lehti ka roosi raviks. (Sibulad tuleb enne haigele kohale asetamist muidugi peenestada või viilutada.)

southernforager.blogspot.com
KORJAMINE-KOGUMINE-KUIVATAMINE...

Taime korjatakse õitsemise ajal, soovitavalt selle algupoolel, nooremaid õienutte. Korjamiseks ei sobi õisikud ega ka ürt, kui õied on juba kas või osaliselt pruunikaks tõmbunud.

Kuivatatakse õhukese kihina paberile või puhtale linale laotatult varjus õhurikkas kohas, hea oleks ka tuuletõmme. Ravitoime püsib 2 aastat.

Enne preparaadi valmistamist soovitatakse droog tavaliselt peenestada. Ristikunuttide väikeste õiekeste purustamisel ei saa seda nõuet just tingimata vajalikuks pidada. Küll aga oleks tükeldamine vajalik õisikunuttidele endile, et mõõtmisel ei satuks lusikatäitesse liigselt õhku.

NB!
Mitte ajada valget ristikut efloora.ut.ee segi roosa ehk rootsi ristikuga efloora.ut.ee
Eriti lehed on erinevad.
Valgel ristikul on lehed suhteliselt ümarad, heleda kolmnurgatriibuga keskel.
Roosal on piklikud lehed ja üleni ainult rohelised.


VASTUNÄIDUSTUSED...

Valge ristik on seespidisel kasutamisel vastunäidustatud insuldi, infarkti, tromboflebiidi ja südame-veresoonkonna haiguste ja eriti raseduse korral.


Kogunud, toimetanud ja tõlkinud Ingrid Prass
CopyRight ©

Allikad:

Postita kommentaar

Copyright © Manaratas. Designed by OddThemes