Meelespea rahvaravis

gallery.norssi.fi/

Rahvameditsiin kasutab 

meie kõige tavalisemat 

looduslikku meelespead,  

põld-lõosilma ehk 

ära-unusta-mind-lille, 

ladina keeles Myosotis arvensis.

Vaata täpsemalt siit: efloora.ut.ee

LEGENDE...

Sellegi lille tekkimisest on müüte juba Vana-Kreeka aegadest. Arkaadia ilusaimate karjusnoorte Lycase ja Egle armastus ja truudus olid Alpheiose jõe kallastel lausa legendiks. Ühel päeval sai Lycas isalt käsu kohe linna minna, et vastu võtta sureva onu õnnistus ja pärandus. Egle oli hirmul, et jõukaks saav Lycas võib talle truudust murda, sest vanad karjased olid palju jutustanud linna ahvatlevatest kaunitaridest. Kartes Lycast solvata, ei rääkinud neiu talle oma kahtlustest.

Nime saamisloost räägib ka järgmine muistend....
Kord kevadel läinud kaks tütarlast sohu lilli korjama. Nad sattunud aga soolaukasse. Üks tütarlaps vajunud, visanud oma sinised lilled teisele ja hüüdnud: “Ära unusta mind!” Sellest ajast tuntaksegi neid lilli selle nime järgi.
Arvatakse ka, et lõosilmad tekkinud pisaratest.
Ühel karjasel olnud karjatada palju lambaid. Tulnud hundid ja murdunud lambad maha. Karjane hakanud nutma. Nutnud, nutnud ja tema pisaratest tekkinudki meelespealilled.

Kolmanda legendi järgi andis taimele nime Jumal ise. Loonud lilled, kogus ta selle kirju seltskonna, andis igaühele nime ja käskis selle hoolega meeles pidada. Enne kui ta lahkuda jõudis, pöördus tema poole nuttes üks väike lilleke ja ütles, et on selles saginas nime unustanud. Siis tõstnud Jumal oma kolm sõrme ja lausinud sõbralikult: „Ära unusta mitte!“

digitalworldhistoryproject.academic.wlu.edu
Prantsuse kuninga Louis XV favoriit Madame Pompadour kandis truudusemärgina kuningale juustes ja kleidil lõosilmi. Charles-André van Loo (u 1754–1755).


RAVITOIME...

Taimed sisaldavad rikkalikult antotsüaane, saponiide, flavinoide.
Meelespea preparaatidel on rögalahtistavad, antibakteriaalsed, antifungitsiidsed ning põletikevastased, higieritust vähendavad, verejooksu peatavad omadused.
Rahvameditsiin kasutab meelespead köha ja ägedate põletike raviks.


RETSEPTE...

TEE

dreamstime.com


1 spl droogi valada üle 1 klaasitäie keeva veega, lasta keema tõusta. Kurnata ja juua nagu tavalist teed. Võib lisada mett. Päevas võib juua kuni 2 klaasi.
Kuseelundkonna haiguste raviks.

Vartest ja lehtedest tehtud teed tarvitatakse bronhiaalastma, maksa- ja neeruhaiguste, mao ja soolestiku töö häirete korral.


TEE meestele potentsi tõstmiseks

2 tl droogi valada üle keeva veega, jätta tulele veel 10 minutiks. Kurnata. Korraga võtta 1-2 spl.


KOMPRESS TÕMMISEGA

4 spl kuiva droogi panna potti, valada üle 400 grammi keeva veega. Jätta seisma 30 minutiks. Kurnata. Teha pobleemsele piirkonnale kompresse või loputada selle vedelikuga. Kuiva ekseemi raviks.
Putuka- ja rästikuhammustuste puhuks. Siis võib teha nii kompresse kui ka vanne.


KEEDUS

1) 2 spl kuiva droogi keeta 1 klaasi veega tasasel tulel mitte üle 3 minuti. Lasta tõmmata 1 tund. Kurnata. Juua iga 2 tunni tagant 2 spl.
Kroonilise bronhiidi ja kopsutuberkuloosi korral.

2) 1 spl kuiva droogi valada üle 100 ml keeva veega, hoida tulel veevannis veel 10 minutit. Kurnata. Jätta veel seisma 2 tunniks. Kasutada probleemsete piirkondade loputamiseks.


TÕMMIS KAHE MEELESPEAGA

Segada võrdsetes osades põld-lõosilma (Myosotis arvensis) ja aed-lõosilma (Myosotis alpestris).
Võtta sellest segust 2 spl, lasta keema minna 1 klaasi veega. Ägeda tuberkuloosi korral tarvitada 50 grammi 3 korda päevas.


TÕMMIS

2 tl kuiva droogi valada üle 200 ml keeva veega. Jätta tõmbama 4 tunniks. Kurnata. Tarvitada 1 spl 3 korda päevas. Köha, liighigistamise, sooletuberkuloosi korral.


MÄHIS ÕITEST

Võtta 10 värsket õit, pesta ja blenderdada. See pudrutaoline mass asetada haavadele, lõikekohtadele, mikrolõhedele, põletatud kohtadele, nahavigastustele.


VÄRSKE MAHL

Blenderdada värskeid taimi ja pigistada mahl välja. Tarvitada suu loputamiseks suuõõne põletike korral 1 tl 2-3 korda päevas, valades eelnevalt peale keeva vett.

Kasutatakse ka suuõõne paisete, nahahaiguste ning suguorganite haiguste korral välispidiselt. Võib teha vanne.


VÄRSKEID TAIMI

võib asetada otse veritsevatele haavadele, äralöödud või põletada saanud kohtadele. Eelnevalt muljuda taimed katki ja pehmemaks.


PULBER JUURTEST

Hästi kuivatatud juured jahvatada väga peeneks. Tarvitada 1 gramm 3 korda päevas.
Vähilaadsete haiguste puhuks suuõõnes.


123rf.com
NB!
Vastunäidustusi ei ole teada.
Järgida retseptides antud doose!


KOGUMINE...


Õitseb maikuust juuni keskpaigani, vahel ka sügiseni.
Kasutatakse kogu taime, õisi, lehti, varsi, juuri. Võib koguda kogu õitsemise vältel.
Kuivama asetada õhukese kihina õhurikkasse varjulisse kohta.
Säilitada paberkotis, pimedas.
Droog säilub 2 aastat.


Kogunud ja tõlkinud Ingrid Prass
CopyRight ©

Allikad:

Postita kommentaar

Copyright © Manaratas. Designed by OddThemes