Maikelluke. Rahvaravi retsepte

http://wallpapersonthe.net


Maikellukesel on palju nimesid:
mailiilia, 
haldjakellukas, 
neitsipisarad, 
piibeleht, 
jaanikelluke.

Maikellukese õrnad valged õied on lihtsa ja puhta ilu sümboliks. Nime on taim saanud ladina sõnast convallis – org, inglise keeles ongi tema nimi oruliilia.


Vanade germaanlaste juures oli maikelluke pühendatud Ostarale, keda peeti kiirgavate koidikute ning tõusva päikese jumalannaks, kevade ettekuulutajaks. Tema auks süüdati lihavõtte ajal lõkkeid ja korraldati pidustusi, kus neiud ja noormehed kaunistasid end maikellukestega – armastuse ja õnne lilledega.

Kaua püsis uskumus, et kuuvalgetel öödel, kui kogu maa on sügavas unes, ilmutab hõbedaselt helkivate maikellukestega kaunistatud Taeva valitsejanna end mõnikord neile surelikele, kellele soovib ennustada ootamatut suurt rõõmu.

KASUTAMINE...

Juba ammusest ajast on maikelluke tuntud tugevatoimelinse ravimtaimena, mida kasutatakse nii teaduslikus meditsiinis kui ka rahvameditsiinis.

Kunagi kasutati teda koos inimese peenestatud pealuu või põdrasarvedega langetõve vastu.
Vesi- või bränditõmmist kasutati minestuse, hüsteeria ja peavalu raviks, lehti pandi haavadele ja kriimustustele.

Rahvameditsiinis kasutatakse keedisena palaviku puhul, silmakompressina, vesi- ja langetõve puhul ja uriinieritust soodustava vahendina. Samuti vesitõve, astma, malaaria, epilepsia, halvatuse, ajurabanduse, migreeni korral.

Kuivatatud ja peenestatud õied võivad nuusutamisel kutsuda esile ägeda aevastamise, on kasutatud ka nuusktubakana, nohu korral.

Praegusel ajal tehakse teaduslikus meditsiinis temast südamerohtusid.

Ravimina kasutatakse kogu taime. Õied on aga eriti suure raviväärtusega ja neist valmistatakse pulbrit, teed ja tinktuuri.

RETSEPTE...


vy-zdorovy.ru
PULBER

Maikellukese õitest tehtud pulber nuusutamiseks on hea abinõu nohu, peavalu ja nina verejooksu vastu.
TEE

Õitest tee (1 gramm 1 liitri vee kohta) tassitäis, või väike noaotsatäis pulbrit korraga sisse võtta on südamekloppimise vastu.
TÕMMIS

1) 1 tl kuivadele õitele valada 1 klaas keeva vett, lasta tõmmata 30 minutit, kurnata. Tarvitada 1 dessertlusikatäis 3 korda päevas peale sööki. Kardioskleroosi korral.

2) Südamehaiguste korral lasta 1 spl õitel 1 tund klaasis keevas vees tõmbuda ning juua 4 korda päevas ¼ klaasi.
tiensmed.ru
SEGUTÕMMIS

Võtta 10 grammi maikellukese õisi, 20 apteegitilli seemneid, 30 grammi piparmündi ürti, 40 grammi palderjanijuuri. Võtta sellest peenestatud materjalist 1 spl ja valada üle klaasitäie keeva veega. Tarvitada 3 korda päevas 1/4 klaasi korraga. Müokardiidi korral.


KÜLMTÕMMIS nõgesega

Segada pool klaasi peenestatud kõrvenõgeselehti ja 1 tl maikellukeseõisi, lisada 1 spl vett, segada hoolega, jätta 1 ööks pimedasse seisma. Siis lisada 1/2 tl ssöögisoodat. Saadud mass asetada hommikul ja õhtul silmade peale 10-15 minutiks. Pesta hoolega puhtaks pärast.
Glaukoomi raviks.


providenceperfume.blogspot.com.ee
PIIRITUSETINKTUUR

Võtta värskeid maikellukese õisi, täita nendega pool klaasanumast. Valada peale 90%-list piiritust kuni ääreni ja sulgeda tihedalt kaanega, et piiritus ära ei auraks. Jätta 2 nädalaks pimedasse kohta. Kurnata. Pigistada õitest ka veel viimane välja (õied visata pärast ära).
Tarvitada päevas kuni 3 korda 10-15 tilka, veega lahjendades.


PIIRITUSETINKTUUR palderjaniga

Tarvitada 2 korda päevas 15 tilka korraga, lahjendades 50 ml veega.


PIIRITUSETINKTUUR koos viirpuu, metsporgandi ja veise-südamerohuga

Võtta 2 osa maikellukese õisi, 2 osa viirpuu kuiva droogi, 1 osa metsporgandi seemneid, 1 osa veise-südamerohu ürti. Tarvitada 3 korda päevas 20 tilka, lahjendades 50 ml veega.


VIINATINKTUUR

drugp.ru
Tarvitatakse südamehaiguse (südametegevuse normaliseerimiseks), peavalu, peapöörituse, närvilisuse ja närvivalu vastu. Rahustamiseks. Unerohuks. Epilepsia puhul. Kilpnäärme haiguste puhul. Samuti üldtugevdava vahendina. Verevarustuse parandamiseks. Diureetikumina.

Tinktuuri valmistamiseks võetakse 1 kaaluosa õisi ja 4 kaaluosa viina. Või siis täita klaaspurk tihedalt õitega ja valada ääreni viina täis. Jätta 2 nädalaks seisma pimedasse kohta. Võtta 3 korda päevas 10 tilka korraga või siis 2 korda päevas 15 tilka korraga peale sööki ülalmainitud probleemide korral. Lastele antakse 1 – 10 tilka, sõltuvalt vanusest.

Tinktuuri tarvitatakse ka nakkushaiguste ajal.

Kui lisada tinktuurile
mett, võib sellega määrida põletikulisi silmi.


LEHTEDE KOMPRESS

Silmapõletike korral.

LEHTEDE KEEDUS

Valmistada ämbrisse. Sinna panna värskeid või kuivatatud lehti, valada üle keeva veega vahekorras 1:10. Jätta seisma 1 tunniks. Teha kompresse valutavatele liigestele.

JUURTE KEEDIS
Kasutatakse okserefleksi esilekutsumiseks. Samuti palaviku korral.
!!! Maikellukese preparaadid on soovitavad raseduseaegsete tursete ning kliimaksi korral
NB!
Kuna maikelluke on MÜRGINE taim, siis oldagu tarvitamises ettevaatlik. Soovitav arstiga konsulteerida.

Kindlasti tuleb doosidest kinni pidada ja neid mitte ületada!

Kõik taimeosad on mürgised, eriti marjad ja seemned.

Põhjustab oksendamist, kõhulahtisust, peapööritust, nõrkust ja südamehäireid, pulsi kiirenemist. Rasketel juhtudel võib mürgistus lõppeda teadvusekao ja surmaga. Loomadel esineb mürgistusi harva.

VASTUNÄIDUSTUSED...

Ägeda kõhunäärme-, maksa- ja neerupõletiku, haiguse korral, ägeda müokardiidi ja endokardiidi korral, südamelihaste probleemide korral

KOGUMINE...

Õisi kogutakse õitsemise ajal, eriti alguses.
Lehti kogutakse sageli noorelt, enne õitsemist.
Kuivatada kohe peale korjamist õhurikkas kohas või kuivatis 50-60 kraadi juures, kuni materjal hakkab kergelt murduma. Siis pakkida kiirelt.
Segada kuivamise ajal.

Tõlkinud ja kokku seadnud Ingrid Prass


Postita kommentaar

Copyright © Manaratas. Designed by OddThemes