Paju rahvaravis

http://www.liveinternet.ru/
Kui PAJUL mahl jookseb, siis on tema koores apteek.

Ravimtaimena tunti paju juba antiikajal. 
Euroopa farmakognoosia isaks peetav Dioskorides (umbes 40–90 p. Kr.) on kirjeldanud paju lehtede, viljade, koore ja mahla kootavaid omadusi.

Vanas Kreekas teati, et paju võtab valu, palaviku ning liigese paistetuse.

Saksamaal tegi Püha Hildegard palju imet ravijana just paju lehti ja koort tarvitades.

 

Paju lehed ja koor on rikkad salitsiinist, mis eraldadi 1830. aastal esmakordselt valgest pajust. 1850. aastal oli juba sünteesitud salitsüülhape, tuntud kui aspiriin. Tugev põletikuvastane toime on pajukoores ja lehtedes sisalduval glükosiid salitsiinil. Peale selle leidub koortes rohkesti parkaineid, flavonoide, vitamiine.

Pajukoort kui Euroopas tunnustatud droogi saadakse eri liiki pajudelt, teiste seas ka Eestis kasvavailt punapajult, härmpajult ja rabedalt remmelgalt.

Rahvameditsiinis on pajukoor üldtuntud vahend reuma ja podagravalude vastu. Ka seedetrakti haiguste korral.

Kuid pajukoort, noori lehti ja õisikuid on tarvitatud ka neurooside, peavalu, palaviku, köha (ka läkaköha) ja sooleparasiitide vastu, juuksehoolduseks.

KASUTUSVÕIMALUSI....http://stock-clip.com/video-footage/
PAJUMAAGIA

Vanarahvas on pajule omistanud suisa müstilist väge. 
Iseäralik võim arvati olevat isegi paju varjul. 
Hambavalu vaigistuseks tuleb kuuvalgel ööl kolm kord peoga pajupuu varju võtta ja hamba peale panna. Siis jääb hamba valu tagasi. Ka kolm korda kuuvalgust võttes aitab ka.

TEE

Tee valmistamiseks võetakse peenestatud koort 1 dessertlusikatäis, lisatakse klaas keeva vett, keedetakse õrnal tulel 30 minutit ja tarvitatakse 2-3 supilusikatäit korraga 4-5 korda päevas.

Pajukoort sisaldavad teesegud panevad higistama, langetavad palavikku, vähendavad valu ega põhjusta maoreaktsioone nagu puhas aspiriin. Palaviku langetamiseks kopsupõletiku korral.
 

TEESEGUDES

Pajukoor teesegudes. Näiteks lastele mõeldud gripitee sisaldab 30% pajukoort, 40% pärnaõisi, 10% angervaksaõisi, 10% teekummeliõisikuid ja 10% pomerantsikoort.


LOPUTUSEKS stomatiidi ning angiini ajal.

Võtta 1 spl kuiva koorepuru, keeta 20 minutit 2 klaasi veega, kurnata, lisada vett, et oleks algne kogus vedelikku.

Sedasama tarvitada ainevahetushäirete korral 1-2 spl 3-4 korda päevas.

Väga vererohkete menstruatsioonide ajal juua 1-2 spl 3-4 korda päevas.


Võib valmistada ka KÜLMTÕMMISE ja kasutada samal otstarbel (vererohke menses).

1 tl kuiva koorepuru valada üle 2 klaasi keedetud külma veega ja jätta 8 tunniks, kurnata. Tarvitada 1/2 klaasi 3 korda päevas.


Isasõisikud. http://www.liveinternet.ru/
LEHTEDE TÕMMIS

Pea loputamiseks juuste väljalangemist vältimiseks ning kõõma korral.


VANN

Reumavaevuste vähendamiseks (samuti veenilaiendite, pärakukomude puhul), liigeste tuberkuloosi korral tehakse pajuokstest, lehtedest, koortest vanne. Selleks leotatakse 6-7 tundi koort, lehti vees ja lisatakse soojale vanniveele. Vann kestab 15-20 minutit.


JALAVANN

Lihasväsimuse vastu. 5 spl kuiva koorepuru keeta 1 liitris vees 30 minutit, kurnata.


ISASÕISIKUTE TINKTUUR või VESITÕMMIS

Neurooside ja südameveresoonkonna häirete korral.
 

VÄRSKED LEHED

Väiksemale haavale (ka muljutusele) pandi puruksnäritud pajulehti. Koos teiste taimedega on paju hinnatud haavaravimina.

Värskele haavale oli kõige parem rohi kasepunga-viinaleotis vahekorras 1:1. Väiksemale haavale pandi teeleht, mõnikord ka kobruleht. Suvel oli hüva rohi männivaik.

Sügeliste korral hõõruda sügelevaid kohti lehtedega.


Punapaju. commons.wikimedia.org/
Värskeid lehti võib panna ka villidele ning konnasilmadele nende pehmendamiseks.

SALV soolatüükale.
Segada pajutuhk sööögiäädikaga hapukoore paksuseks massiks. Määrida soolatüükale 3 korda päevas.

JALAVANN

Veenilaienditele. 75 grammi kuiva koorepuru keeta 1 liitris vees 30 minutit. Kurnata ja pigistatakse välja kuumalt. Pannakse juurde keeva vett nii palju, et oleks algne kogus vedelikku.KOORE KEEDUS

Kõhulahtisuse korral. Võtta 1 spl kuiva koorepuru, keeta 20 minutit 2 klaasi veega, kurnata, lisada vett, et oleks algne kogus vedelikku. Tarvitada 1-2 spl 4-5 korda päevas.

Sedasama saab kasutada ka välispidiselt, jalgade higistamise vastu.

KEEDUS

Düsenteeria, gastriidi, enterokoliidi ja seedetrakti veritsuse korral. Võtta 1 spl koort, keeta 30 minutit 1 klaasis vees. Võtta 1 spl 3-4 korda päevas enne sööki.


mwilsonherps.wordpress.com/
RÄSTIKUHAMMUSTUSELE

Pajukoor läks käiku ka rästikuhammustuse korral. Temas leiduvad tanniinid on tõepoolest võimelised siduma maomürgis sisalduvaid polüpeptiide, kuid mürk imendub haavast kudedesse väga kiiresti. Kui uss nõelab, siis tõmmatagu paju seljast, ladva poolt alla poole koor ära ja seotagu sellega haige koht kinni – siis ei lähe paistetus enam edasi.VEDELEKSTRAKT, KUIVEKSTRAKT
Droogipulbrit annustatakse palaviku korral 1–2 g mitu korda päevas ja antireumaatilise vahendina 8–10 g söögi ajal koos toidu ja joogiga.

Vedelekstrakti (1:1, 25% alkohol) võetakse 1–3 ml kolm korda päevas. Kuivekstrakti manustatakse arvestatuna salitsiinile 20–40 mg kolm korda päevas .

KEEDUS eesnäärmepõletiku korral.

Valada 1 spl koorepuru üle 1 klaasi keeva veega, keeta 5 minutit, kurnata. Võtta sisse 1/2 klaasi 3 korda päevas.

VESITÕMMIS

Pajukoore vesitõmmise valmistamiseks võetakse 2–3 g pulbristatud droogi (teelusikatäis droogi kaalub umbes 1,5 g), kallatakse see üle külma veega ja lastakse aeglasel tulel keema. Siis jäetakse segu 5 minutiks tõmbama ning seejärel kurnatakse. Juuakse tassitäis 2–5 korda päevas.

KOORE TINKTUUR

Pajukoore tinktuuri valmistamiseks võetakse 1 liitri 35–40% etanooli (viina) kohta 200 g peenestatud droogi ja jäetakse 10–14 päevaks toatemperatuuril pimedasse kohta seisma, seejuures kord või paar päevas loksutades; lõpuks kurnatakse. Tinktuuri võetakse reuma korral pool teelusikatäit veega lahjendatuna kolm korda päevas.


KOGUMINE...


drugstorerussia.com/
Pajukoort kogutakse kevadel mahlade suurima liikumise ajal, mil koor on lahti.

Koore kogumiseks eemaldadatkse see noortelt puudelt või okstelt siis kui puumahlad liiguvad (aprillist juulikuu alguseni).

Koort kogutakse 2–3 (5) aasta vanustelt okstelt.

Droog kujutab endast 25–30 cm pikkusi torukesi või pooltorukesi, mis võetakse oksalt ringlõigete ja neid ühendava pikilõike abil. Kuivatatakse hea tuuletõmbusega ruumis. Droogi peaks kuivatama temperatuuril 20 °C umbes kümme päeva. Kuivatatud koore ravitoime püsib 4-5 aastat.


KÕRVALTOIMED JA VASTUNÄIDUSTUSED...

Suurtes annustes avaldavad salitsülaadid küll kõrvaltoimeid, kuid pajukoore standardile vastav ekstrakt raviannuses seda tavaliselt ei tee. Pajupreparaate peetakse võrdlemisi hästi talutavateks.


Harva tekitavad need mao- ja neeruärritust, ilmneda võib kohin kõrvades, iiveldus ja oksendamine. Maolimaskesta ärrituse tõenäosust suurendab tanniinide sisaldus.
Vastunäidustatud, kui patsient on ülitundlik salitsülaatide suhtes.
Ei soovitata väikelastele. Soovitavalt ei tasu pajukoort anda alla 16-aastastele lastele, kelle puhul võib tekkida nn “reye sündroom” (kesknärvisüsteemi ja maksa raske kahjustus, mis võib tekkida mõnede viirusnakkuste järel.)
Samuti pole soovitatav tarbida aspiriini ja pajukoort üheaegselt. Pajukoore tarbimisega peaks ettevaatlik olema artriidi ja haavandite puhul.
Pajupreparaatidest peaksid hoiduma need, kes põevad mao- või kaksteistsõrmiksoole haavandtõbe, hemofiiliat, astmat või diabeeti. Vastunäidustatud ka raseduse ja rinnaga toitmise ajal. Võivad avaldada koostoimet antikoagulantidega. Salitsülaatide kõrvaltoimeid võivad suurendada alkohol ja barbituraadid.Kogunud ja tõlkinud Ingrid Prass
2 kommentaari :

  1. Ma olen päris palju otsinud internetist paju kohta materjali, just tema valuvaigistava toime tõttu. Nii hea, et nüüd saab kogu vajaliku info Eesti keeles ja ühest kohast kätte! Aitäh! :)

    VastaKustuta

Copyright © Manaratas. Designed by OddThemes